Důležité kroky při přípravě voleb

V září se budou konat volby do krajských zastupitelstev a na třetině území také volby do Senátu Parlamentu ČR. Ve srovnání v jarními volbami do Evropského parlamentu je sice příprava volebních seznamů nepoměrně jednodušší, rozhodně však není vhodné ji podceňovat. Čas prvních přípravných kroků se blíží, a proto je důležité zkontrolovat, zda máte IS Munis zaktualizovaný na poslední verzi. Pro správnou přípravu volebních seznamů je nutná verze 3.42.0.3.

Základem je aktuální informační systém

Aktualizovaný používaný informační systém je důležitý nejenom pro správnou přípravu volebních seznamů, ale také z pohledu kybernetické bezpečnosti. Na začátku července byla uvolněna nová verze informačního systému Munis označená jako 3.42. Jde o tzv. pololetní aktualizaci, jejíž nainstalování je předpokladem pro instalaci dalších postupných vylepšujících hotfixů, které je třeba instalovat postupně. Pro přípravu volebních seznamů je stěžejní aktuálně uvolněný HF 3.42.0.3, jehož součástí je mimo jiné optimalizace aktualizace volebních okrsků z hlediska práce se základními registry.

Kromě uvedené novinky obsahuje HF 3.42.0.3 ještě další vylepšení modulu Seznam obyvatel a volby i dalších modulů informačního systému Munis. Rozšiřuje například nabídku vzorových sestav vydaných faktur v modulu Fakturace ASM anebo upravuje a rozšiřuje vyhledávání ukládacích jednotek v aplikaci ERMS Spisovna.

Aktualizace volebních okrsků

Pokud máte nainstalovaný HF 3.42.0.3, můžete přistoupit k provedení prvního kroku přípravy volebních seznamů pro podzimní volby, kterým je aktualizace (přegenerování) volebních okrsků. Před instalací tohoto HF aktualizaci nespouštějte, aby nedošlo ke zbytečnému přetěžování volání základních registrů.

Vlastní aktualizaci volebních okrsků zahájíte tak, že v modulu Seznam obyvatel a volby zvolíte z hlavní nabídky položku Volební okrsky, kde stisknete tlačítko dle Obr. 1. Proces aktualizace probíhá na pozadí, a nebrání tak další práci s modulem, např. vyhledávání obyvatel či sestavování různých přehledů. Nicméně během něj nelze pokračovat s přípravou volebních seznamů, protože ta musí být vystavěna na pevných základech aktuálního rozdělení adres mezi volební okrsky.

Postup aktualizace volebních okrsků
Obr. 1. Postup aktualizace volebních okrsků

Průběh aktualizace volebních okrsků je indikován hned na pracovní ploše modulu, jak ilustruje Obr. 2. Po dokončení aktualizace volebních okrsků je možné pokračovat dalšími kroky přípravy.

Indikace průběhu aktualizace volebních okrsků
Obr. 2. Indikace průběhu aktualizace volebních okrsků

Další kroky přípravy volebních seznamů

Než budete připravovat konkrétní velební seznamy, ať již pouze pro volby do krajských zastupitelstev, nebo též do 1/3 Senátu Parlamentu ČR, je třeba aktualizovat stálý seznam voličů. To provedete sledem následujících kroků:

  • Zpracování notifikací v seznamu obyvatel
  • Zpracování notifikací ve stálém seznamu voličů
  • Porovnání stálého seznamu voličů se seznamem obyvatel pro doplnění voličů
Ukázka připravených volebních seznamů pro podzimní volby
Obr. 3. Ukázka připravených volebních seznamů pro podzimní volby

Z aktualizovaného stálého seznamu voličů již můžete vytvořit výpis pro konkrétní volby. Obr. 3 ilustruje případ obou dopředu založených voleb i s předpokladem dvoukolové volby do Senátu. Vše si může dopředu připravit v centrálním formuláři nazvaném Aktuální volby.

Pokud si nejste s jakýmkoliv krokem přípravy volebních seznamů jisti, můžete nejen kontaktovat naše konzultanty či obchodní zástupce, ale také zhlédnout na začátku září online kurz Příprava krajských a senátních voleb.